מה יש לעשות ביאשי?

מה יש לעשות ביאשי?

יאשי ( מבטאים עם שין- לא ס' למרות שמופיעים לעיתים גם בתעתיקים יאסי) היא העיר השנייה בגודלה ברומניה, והמטרופולין השני בגודלו ברומניה, בירת מחוז יאשי הנמצא באזור ההיסטורי של מולדובה. העיר הייתה בירת נסיכות מולדובה בשנים 1564–1859, אחת משתי הבירות של הנסיכויות הרומניות המאוחדות בשנים 1859 - 1862 בירתה החלופית של רומניה בעת הכיבוש הגרמני של בוקרשט במלחמת העולם הראשונה. עיר נעימה שכייף לבקר בה. ניתן לטוס בטיסות לואו קוסט ישירות ובמחירים נוחים. בהחלט שווה ביקור.

בית הכנסת הגדול של יאשי

 אתר דתי
 כתובת: Strada Sinagogilor 7, Iași 700259, רומניה
 אתר: -
 שעות פתיחה: ברוב הפעמים שהגענו היה סגור. ולא ניתן לדעת כיצד יוצרים קשר לבירורים.

בית הכנסת נבנה בין השנים 1657–1672, בסגנון ברוקי מאוחר פולני ונחשב לבית הכנסת העתיק ביותר ברומניה. בית הכנסת שופץ בשנת 1761 (על פי כתובת על הכותל הדרומי). בשנת 1822 שרפה כילתה את העץ והצביעה ששוחזרו מאוחר יותר. בבית הכנסת יש עזרת נשים בקומה השנייה ואלמנטים מעורבים של יהדות אשכנז ויהדות ספרד .מרמזים על נוכחות שתיהן. מבנה בית הכנסת הוא ייחודי ואינו דומה לבתי כנסת אחרים ברומניה. - הקומה הראשונה גבוהה מאוד ובקצה המערבי חלל בין קומתי דמוי ספינה ובקצה המזרחי הוא דמוי חצי כדור. הגג עשוי פח והקישוט הפנימי מסגיר השפעות מרוסיה, פולין ובוהמיה.

בית הכנסת מאוד יפה לראותו מבחוץ. היינו מספר פעמים, גם בחגים והבית כנסת היה סגור. לא ברור האם יש שם פעילות או אין ולא מצאנו דרך לברר. אין לנו משהו ודאי לומר יתכן ויש תפילות בשבתות או מידי פעם.
ולמרות זאת, שווה ביקור כדי להתרשם מהחיצוניות הנפלאה. בית הכנסת נמצא ברחוב ראשי בלב שכונה, שסביבה אין יותר מידי מה לעשות. כך שניתן להגיע לבית כנסת במיוחד כדי להתפעל מיופיו ויהדות רומניה ולקוות שיהיה פתוח. 

ארמון התרבות של יאשי, Palace of Culture

 מוזיאון
 כתובת: Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt 1, Iași 700028, רומניה
 שעות פתיחה: יום ב' סגור. א', ג'-ש' 10:00-17:00 כרטיס אחרון: 16.30 חופשות חגים ציבוריים: סגור

ארמון התרבות של יאשי הוא מתחם בן 365 חדרים מפואר ומרשים, אשר נבנה בין השנים 1906-1925 לשימושם של משרדים ממשלתיים. כיום פועלים במקום ארבעה מוזיאונים. שווה לבקר. כל השטח סביב המוזאון פתוח לציבור והוא ירוק ומטופח. מאחורי המוזאון יש מדרגות רחבות המובילות לגינה גדולה ומטופחת עם ספסלים ולעיתים יש בה הופעות ואירועים לתושבי העיר. 

► מוזיאון ההיסטוריה של מולדובה

► מוזיאון המדע והטכנולוגיה "סטפן פרוקופיו" ;

► מוזיאון לאמנות ;

► מוזיאון אתנוגרפי של מולדובה .

המתחם כולל גם את מרכז

► המחקר והשימור של מורשת התרבות .

למתחם יש גם יעדי מוזיאון כפופים בשטח העיר יאשי ובהתאמה המחוז. אלה הם: 

► מוזיאון הזיכרון "מיהיל קוגלניצ'אנו" יאסי

► מוזיאון האיחוד יאסי

► "פוני-Cernătescu" ביאשי מוזיאון 

► "Al.I. קוזה" Ruginoasa ארמון 

► האתר הארכיאולוגי מוזיאון מן Cucuteni 

קניון פאלאס Palas Mall

 קניות
 כתובת: Unnamed Road, Iași 700259, רומניה
 שעות פתיחה: 8:00-22:00

מאחורי ארמון התרבות ואחרי הגן היפיפה ניצב קניון פאלאס.  קניון ענק מודרני ומרשים. מלא חנויות מכל הסוגים. עוד לפני כניסתכם לקניון, סביב הקניון תראו  מדרחוב עם  בתי קפה ומסעדות המשקיפים לגן ולארמון . באתר הקניון, באנגלית, תוכלו להתרשם מהקניון: לבדוק את האירועים המתוכננים, את המסעדות ואת החנויות בהם תרצו לבקר. מומלץ. 

כ- 20 דקות משם נמצא קניון יוליוס Iulius Mall המרשים. מומלץ גם כן לקניות ובילוי.

שוק הפרחים של יאשי

 רחבי העיר
 כתובת: Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfânt 16, Iași 700259, רומניה
 אתר: -
 שעות פתיחה: לבדוק בגוגל מפס.

שוק הפרחים של יאשי אינו רק שוק יפה וצבעוני המלא בפרחים ריחניים שכדאי לבקר בו. אלה ממוקם באזור שיש עוד המון דברים לראות. מאחורי השוק ישנה גינה גדולה וירוקה ובה ניתן לבקר ב-3 כנסיות מרשימות:

*Moldova and Bucovina Metropolitan Cathedral כנסייה.

* Mitropolia Veche - כנסייה אורתודוקסית.

Metropolitan Cathedral Iasi -כנסיית מטרופולין מולדובה ובוקובינה. כנסייה מפוארת בסגנון ניאו-קלאסי, ידועה במגדלים עטורי כיפות, פסיפסים ואיקונות מהמאה ה-16. 

בסמוך נמצא מוזאון לאומנות שכדאי לבקר בו: Iasi Metropolitan Museum

בצד השני, מעבר לכביש, נמצאת עיריית יאשי. במבנה מרשים מוקף גינה ענקית ויפיפייה שניתן לטייל בה.

     
תגובות והערות: (0)
כתוב תגובה או הערה:
יש להזין שם
יש להזין הערה