8 דברים לעשות בסיביו

8 דברים לעשות בסיביו

סיביו (מבטאים את שם העיר see-bee-you ) היא עיר ברומניה, בעלת אוכלוסייה של כ-155,000 איש. היא אחת מהערים החשובות בטרנסילבניה, ובירת מחוז סיביו. מקור שמה של העיר הגיע בעקבות שמו הלטיני של הנהר החוצה את העיר הנקרא צ'יבין. סיביו נוסדה בימי הביניים על ידי סקסונים טרנסילבנים, ומאוחר יותר הוקפה בחומה חזקה. היא ידועה בזכות הנקניק שיוצר בה (נקניק סיביו). עם האתרים החשובים בעיר נמנה המוזיאון הלאומי ברוקנטל, הכולל שישה מוזיאונים באתרים שונים בעיר, כל אחד בתחום אחר. לעיר כיכר מרכזית רחבה, מסתעפת ושוקקת, בה מתקיימים אירועים רבים לרווחת תושבי העיר לעיתים תכופות. הסמל העיקרי של סיביו אלו "הבתים עם העניים". ברחבי העיר יש בתים רבים עם חלונות מרובעות הנראים כמו עניים המביטות בעוברים והשבים והפכה לאחד מסמלי העיר. יש הרבה מה לעשות בסיביו, עיר מקסימה ונעימה.

המוזיאון הלאומי ברוקנטל

 מוזיאון
 כתובת: Piața Mare 4 - 5, Sibiu 550163, רומניה
 שעות פתיחה: יום ראשון, 9:00–16:15 יום שני, שלישי סגור רביעי, חמישי, שישי, שבת,9:00–16:15

ארמון המעוטר ביצירות אומנות טרנסילבניות מימי הביניים וכן ציורים פלמיים, הולנדיים ואיטלקיים. נמנה עם האתרים החשובים בעיר. כולל שישה מוזיאונים באתרים שונים בעיר, כל אחד בתחום אחר (מוזיאון אמנות, ספריית ברוקנטל, מוזיאון להיסטוריה, מוזיאון לפרמקולוגיה, מוזיאון להיסטוריית הטבע ומוזיאון לכלי נשק וציד). המוזיאון  נפתח לקהל לראשונה ב- 1817 והוא הראשון מסוגו ברומניה. המוזאון ממוקם בכיכר העיר הגדולה. כדאי לבקר.

הכיכר הגדולה של העיר

 רחבי העיר
 כתובת: Piața Mare, Sibiu, רומניה
 שעות פתיחה: 24/7

מרכז העיר מרשים ומלא תוכן. המרכז מחולק לשתי כיכרות: כיכר גדולה וכיכר קטנה. מקומות מרכזים ללא כניסת מכוניות. הכיכרות קרובות אחת לשנייה ומלאות בבתי קפה מעוצבים, חנויות בגדים, סופר מרקטים קטנים, מרכז מידע לתייר, עיריית סיביו, מוזאון  הלאומי, הכנסייה הלותרנית המאוד מרשימה, מגדל הקונסוליה בו מבקרים יכולים להיכנס בתשלום למגדל הזה, מהמאה ה-13, ולטפס במדרגות אל נקודת תצפית על נופי העיר הפנורמיים ועוד. אנשי העיר נהנים מאירועים תכופים המאורגנים על ידי העירייה: מופעי מוזיקה, מופעים אור קוליים, תחרויות, שוקי אוכל וכדומה. כל המבנים בכיכר מרשימים ויפים. אפשר לבלות חצי יום בכיכר בכניסה לכנסיות השונות בכיכר, עצירה בבי קפה או מסעדות. לטייל ברחובות הסמוכים ולהכיר את העיר. 

מסעדת La Cuptor

 מסעדה
 כתובת: 9 Mai 7, Sibiu 550201, רומניה
 שעות פתיחה: יום ראשון, 13:00–23:00 יום שני, 13:00–23:00 יום שלישי, 13:00–23:00 יום רביעי, 13:00–23:00 יום חמישי, 13:00–23:00 יום שישי, 13:00–23:50 יום שבת, 13:00–23:50

מסעדה הממוקמת ברחוב צדדי בקרבת גשר השקרנים. מסעדה מעוצבת עם אוכל מגוון ומוקפד שכדאי להכיר. אין אפשרות לשבת בחוץ בגלל המדרכה הצרה. מלצרים נעימים ואדיבים. אוכל טעים. מנות גדולות ויפות. מומלץ.

גשר השקרנים המפורסם The Bridge of Lies

 רחבי העיר
 כתובת: Piața Mică, Sibiu 550182
 אתר: -
 שעות פתיחה: 24/7

גשר השקרים הוא עוד סמל של העיר סיביו (סמל נוסף הוא הבניינים עם העיניים).
 .האטרקציה התיירותית


תיירים באים לראות את גשר השקרים בעקבות הסיפורים על קסמו, לאחר שקראו על האגדות והסיפורים המרתקים שנוצרו סביבו.

גשר השקרים הפך למקום העשיר ביותר של אגדות והיסטוריה של סיביו, ולכן התיירים לא מהססים לבקרו.

גשר השקרים -חשוב לדעת, הוא גשר קטן ולא מרשים אבל הוא  סמל אמיתי של העיר סיביו וסמוך לכיכר המרכזית.

 

במקור, הגשר היה עשוי עץ. כ- 200 שנה מאוחר יותר, בשנת 1859, נבנה גשר השקרים מחדש והיה גשר הברזל הראשון ברומניה. זהו גשר להולכי הרגל שנבנה מעל הרחוב מחבר את העיר התחתית לעיר העליונה ומהווה את אחד המקומות ההיסטוריים בעיר.


שם הגשר ניתן לו בזכות אגדות מרתקות רבות. האגדה המפורסמת ביותר אומרת שלגשר יש אוזניים וכוח בלתי מוסבר ובכל שקר, שנאמר שנמצאים עליו, הוא מתחיל לחרוק ואילו בשקרים הגדולים הוא מתמוטט. מסיבה זו רוב המקומיים נמנעים מלומר דברים לא נכונים על הגשר הזה.

 

כמו כן, אגדה אחרת מספרת, כי מהגשר הזה נזרקו סוחרים שקרנים על ידי הקונים המרומים, אך גם מכשפות שתחזיותיהם לא התגשמו.

 

יתר על כן, על גשר השקרים נהגו אוהבים ללכת כדי להישבע אהבת נצח והבנות נהגו לומר שהן בתולות. אבל, אם לאחר ליל הכלולות התגלה שהכלה שיקרה, היא נגררה אל הגשר והושלכה ממנו. כאמור אגדות מרתקות.

 

הגשר קטן יחסית וממנו משתפלות מדרגות רבות. ליד הגשר יש בתי קפה ומסעדות שאפשר לשבת וליהנות מהנוף ומהעיר.

הקניון של סיביו Promenada Sibiu

 קניות
 כתובת: Strada Lector, Sibiu 557260, רומניה
 שעות פתיחה: א-ה 10:00-22:00

קניון מודרני וגדול. מומלץ בחום ובעיקר התקופה הקרה של אירופה. קניון מרווח, רב קומות. קומת אוכל נעימה ורחבה עם מגוון דוכנים. בתי קפה ומסעדות, כמו כן ניתן לשבת בחוץ.
מגוון חנויות לכל כיס.  כדאי לבקר  בחנות הנעלים הזולה, יחסית,  יחסית  CCC (מבטאים את שם החנות צ'ה צ'ה צ'ה).
אם אתם עם רכב יש חניון מקורה. הקניון סמוך למרכז העיר אבל לא צמוד יש ללכת מעט. מאוד שווה ביקור.

הספא של מלון הילטון סיביו

 אטרקציה
 כתובת: Strada Pădurea Dumbrava 1, Sibiu 550399, רומניה
 שעות פתיחה: טיפולים שני - חמישי בין השעות 00: 00-21: 13; שישי - ראשון בין השעות 00: 00-21: 09. ספָּא שני - חמישי בין השעות 00: 00-21: 09; שישי - ראשון בין השעות 00: 00-22: 09. בריכת שחייה וכושר שני - חמישי בין השעות 00: 00-21: 9 שישי - ראשון בין השעות 00: 00-22: 9

כשעה הליכה ממרכז העיר, נמצא מלון הילטון. בסמוך אליו נמצא גם   גן החיות של העיר ומולו נמצאת מסעדה מאוד טובה ומומלצת Jacob Grillhouse Sibiu (אותה נזכור לנצח בזכות רוטב הסטייק עם פלפל שחור וחרדל המעולה). המלון מציע שירותי מסז' וספא ובריכה גם למתארחים וגם באופן פרטי. מומלץ. שווה להגיע במיוחד. המסז' מקצועי וטוב . הספא נמצא בקומה מינוס 1 במלון. החניון  בתשלום. אבל ניתן לחנות ברחוב. 


בית כנסת הגדול בסיביו

 אתר דתי
 כתובת: Strada Constituției 11, Sibiu 550253, רומניה
 שעות פתיחה: סגור זמנית. בדקו באתר לפני הגעה במיוחד.

בית הכנסת הגדול והמרשים בסיביו סגור זמנית. בית הכנסת מוקף גדר ובו שער נעול ולמרות זאת ניתן להנות מהיופי של המבנה. להגיע כדי להתפעל מהמבנה  ומעיצוב חזיתו של המבנה בסגנון ניאו גותי ובתוכו ממוקם ארון קודש . עד תחילת מלחמת העולם השנייה מנתה האוכלוסייה היהודית בעיר בין 1000-1300 יהודים. כיום נותרה בעיר קהילה מצומצמת של יהודים.
יהדות טרנסילבניה הייתה הקהילה היהודית של יהודי חבל טרנסילבניה תחת שלטון הונגריה תחילה ולאחר מכן תחת שלטון רומניה, פעם אחת לאחר מלחמת העולם הראשונה ופעם שנייה לאחר מלחמת העולם השנייה, כשבמהלך תקופת מלחמת העולם השנייה היה מרבית שטחה תחת ריבונות הונגרית.

מסעדה בר טיפאני פלטיניס

 אטרקציה
 כתובת: Păltiniș 550001, רומניה
 אתר: -
 שעות פתיחה: יום ראשון, 10:00–22:00 יום שני-חמישי, 10:00–20:30 יום שישי, 10:00–21:00 יום שבת, 10:00–22:00

אזור  פלטיניס הינו במרחק של כשעה נסיעה ממרכז העיר. כדאי מאוד לשכור רכב (ניתן לשכור בשדה תעופה של סיביו) ולנסוע קצת מחוץ לעיר. הדרך נהדרת גם בפיתולי ההרים והנוף משגע, הררי רווי נוף של עצים וכפרים על אם הדרך. בחורף בדרך ליעד תוכלו לראות אתרי החלקה בתשלום שניתן לעצור ולשכור מגלשים וציוד מתאים. כמו כן בתי מלון שניתן להתארח, אזור תיירות. ולאחר כשעה של נסיעה מענגת מגיעים לטיפאני פלטיניס. הכניסה איננה מרשימה, אך המסעדה מאוד מהודרת ונעימה. במסעדה-בר  יש מרפסת גדולה שניתן להנות ממנה בקיץ. בחורף ניתן להשקיף מפנים המסעדה לנוף סביב דרך חלונות גדולים ושקופים. המסעדה טובה והקינוחים נהדרים. שווה אפילו לנסוע במיוחד וליהנות מהדרך ולסיים בקפה ועוגה נפלאים וכמובן אפשר גם  ארוחת בוקר בטיפאני. אין כמו העוגת שוקולד שלהם. שאנחנו בבית ומתחשק לי קצת בר טיפאני אני מכינה עוגת שוקולד אמיתית עם אגוזים ואני תכף שם. 

     
תגובות והערות: (0)
כתוב תגובה או הערה:
יש להזין שם
יש להזין הערה