מה יש לעשות בפולין?

מה יש לעשות בפולין?

פולין היא מדינה עשירה, מודרנית, מסבירת פנים. אם תגידו למישהו ש"כדאי לנסוע לפולין כי היא מדינה זולה" הוא יחזור מאוד מאוכזב. הצעות לטיולים ברגל וגם עם רכב.

וגם:

מה יש לעשות בקטוביץ, פולין - קראו כאן.

מה יש לעשות בקרקוב - קראו כאן.

תחנת שיגור טורפדו נטושה Torpedo Launch Station

לא רחוק מהעיר גדיניה כ-100 מטר בים ניתן לראות שרדידי תחנת שידור טורפדו. האנשים המטיילים לאורך החוף בגדיניה יכולים להבחין בבניין המגיח מהים כמה מאות מטרים מהחוף - זוהי תחנת טורפדו Babie Doły. במהלך מלחמת העולם השנייה, נמצא שם מרכז מחקר גרמני, וכעת הוא מהווה מרכיב אופייני לנוף חוף הים של גדיניה ואנדרטה חשובה בעלת אופי צבאי.

עוד בשנות התשעים תחנת הטורפדו הייתה מחוברת ליבשת באמצעות גשר עץ, אך היא נהרסה. מאז מלחמת העולם השנייה, חדר תחנת הטורפדו הגרמני נחשף לתנאי מזג אוויר קיצוניים ולכן הוא נפל לאט לאט. כיום, בהליכה לאורך חוף הים, אפשר ממש לראות את הריסות תחנת הטורפדו - היא נטולת הקיר הקדמי, שקרס בשנות השמונים.

איפה עושים בדיקות קורונה בפולין וורשה?

 רחבי העיר
 כתובת: Marszałkowska 140, 00-061 Warszawa, פולין
 שעות פתיחה: 7:30 - 23:00

אם יש צורך לעשות בדיקות קורונה, יש בפולין ובוורשה מקומות רבים שבחלק מהם אין צורך לקבוע תור מראש. קחו בחשבון שאנגלית אינה שפה שנייה בפולין והרוב לא יודע אנגלית גם במשרות מסוג זה.

אנחנו עשינו את הבדיקה במקום שאינו מופיע על המפה של גוגל ובחשבונית גם לא הופיע המקום -אבל הוא בסמוך  למסעדת Manekin. 

אם אתם מול המסעדה הולכים ימינה וזה שם. לא מצאנו את המקום  שבדקנו מקומות לבדיקת קורונה שהיינו בארץ. במקום הזה, את התוצאות מקבלים באינטרנט תוך 24 שעות. אנחנו חזרנו לשם כדי שגם ידפיסו לנו. אין שם את השירות. ביקשו שנדפיס במקום אחר, אבל בגלל שלא היה לנו מקום אחר לשמחתנו הם התרצו והדפיסו את התוצאות. באוהל שליד מוזאון התרבות והמדע  מדפיסים בלי בעיה וגם המחיר יותר זול. אנחנו העדפנו במקום יותר יקר אבל גם יותר סטרילי, לדעתי. שילמנו על שתי בדיקות 700 PLN

אתם מקבלים דף עם קוד לתוצאות באינטרנט ומחזיקים אצבעות שתקבלו תשובה שלילית-  שבלעדיה לא תוכלו לעלות למטוס חזרה לארץ.

בפולין שומרים על ההנחיות של מסיכה במקומות סגורים בלבד. 

לעוד מקומות לבדיקות קורונה בוורשה שמצאנו באינטרנט אבל לא ביקרנו בהם- לחצו כאן.


הטירה הנטושה, טירת אפאליצה

 אטרקציה
 כתובת: Zamkowa 132, 83-300 Łapalice, פולין
 שעות פתיחה: 24/7

טירה שבנייתה לא הושלמה, אמן עשיר שרצה לבנות לעצמו טירה מדהימה והתקציב נגמר באמצע הבניה. הכניסה אסורה! אבל אנחנו נכנסנו. יש שלט "הכניסה אסורה" ומי שניכנס בעצם לוקח סיכון על עצמו. ויש סיכון. הטירה מלאה בגרפיטי ויש תחושה שזאת יכלה להיות טירה מפוארת ונהדרת. להגיע רק אם יש רכב. 

בית חולים נטוש, בית החולים הפסיכיאטרי צופיובקה ליהודים

 אטרקציה
 כתובת: HRX7+X4 הל, פולין
 שעות פתיחה: 24/7

מקום זה היה מוסד היסטורי יהודי , בית חולים יהודי לחולי נפש. למקום אפשר להגיע ברכב בלבד. המקום נטוש, אבל לא מפחיד. יש גרפיטי מעניינים בכל הקירות.  במקום יש בלאי טבעי. אפשר לבקר ב-3 המבנים להתרשם מהמקום. סביב הבית חולים יש כפר מגורים. אין בו מקום לעצירה כמו בית קפה או מסעדה. 

"המתקן לחולי נפש נוסד בשנת 1908 כאשר נבנה הביתן הראשון, ושנתיים לאחר מכן נוסף השני לנשים. כאשר השלישי נבנה בשנת 1926, היו במפעל כמעט 300 מיטות. במהלך מלחמת העולם השנייה בוצעה פעולה T4 בזופיובקה, שכללה הרג של חולי נפש, וכתוצאה מכך, באוגוסט 1942, 110 בני אדם איבדו את חייהם. בסוף שנות החמישים התגלו כ -100 גופות בקבר אחים שליד הגדר, ליד הבניינים השייכים לבית הספר התיכון. משנת 1956 התקיים בית מרפא נגד שחפת, אך בשנת 1985 שוחזר בית החולים לצורתו המקורית. הוא ננטש בשנת 1998. נכון לעכשיו, לבית החולים יש אווירה ייחודית ובהתחשב בהיסטוריה שלו, מעט מפחידה. בכל חדר מהדהד המראה במצלמה,"

רצועת חוף הל Hel פולין

 אטרקציה
 כתובת: 84-150 Hel, פולין
 שעות פתיחה: 24/7

חצי האי הל (בפולניתMierzeja Helska, בגרמניתHalbinsel Hela) הוא חצי אי צר עשוי חול (לשון חול) שאורכו 35 ק"מ, בצפון פולין. חצי האי מפריד בין מפרץ פק מהים הבלטי וממוקם במחוז פק.

רוחבו של חצי האי נע בין 300 מטרים באזור יוראטה ל־100 מטרים בנקודה הצרה ביותר, ומתרחב לרוחב של קילומטר באזור העיר הל (אנ').

מאחר שחצי האי עשוי חול, סופות החורף הסוחפות את החול הופכות אותו לעיתים לאי. עד המאה ה-17 היה חצי האי למעשה רצועה של איים, שרק בקיץ הפכה למעשה לחצי אי רציף. במהלך קרב הל בשנת 1939 פוצץ צבא פולין את חצי האי והפך אותו לאי. (ויקיפדיה) לכן פירוש שם האי אינו גיהינום (מה גם שגיהינום באנגלית הינו עם שני L), למרות שלנו כישראלים תרגום השם הוא מקור להמון בדיחות. שם המקום אינו קשור לשום קונוטציה שלילית וזה מקום מקסים וקסום.

שקוראים את הפרטים טכניים על החצי האי הם לא מספרים כמה זה מקום מקסים, הכי ספורטיבי עמוס תיירים שכדאי לבקר בו. כשעה וחצי נסיעה מתחילת חצי האי עד סופו. מצד אחד נופו של הים הבלטי ומהצד השני יער סבוך שלכל אורכו במקביל לכביש, שביל לאופניים ולהליכה או ריצה. האזור מטופח. יש בתי מלון, חניה לקרוונים וחניה לרכב למבקרים שבאים להנות מהחוף בגלישה וכדומה. בסוף האי יש עיר עתיקה ובה מסעדות ובתי קפה. אפשר ללכת גם על המזח שבוא פסל מרשים של נפטון, אל הים. חצי האי הל ידוע במגדלור שלו,  בדרך למגדלור אפשר לראות בונקרים שנהרסו במלחמת העולם ה-2, וכן שוק קטן. בסוף מסלול ההליכה נמצא המגדלור. כמו כן, יש טוקטוקים בתשלום שמאפשרים גם סיור במקום. חניה בתשלום.


Brama Targow ציון דרך היסטורי, מגדל שער השוק

 רחבי העיר
 כתובת: Stary Rynek, 82-300 Elbląg, פולין
 שעות פתיחה: יום שני 10:00–18:00 יום שלישי 10:00–18:00 יום רביעי 10:00–18:00 יום חמישי 10:00–18:00 יום שישי 10:00–18:00 יום שבת 10:00–18:00 יום ראשון 10:00–18:00

שער השוק, הוא ציון דרך היסטורי בעברו היה קטע מחומות ההגנה שכבר אינן קיימות. הוא גם תפקד כאחד משערי הכניסה הראשית לעיר. כיום בניין המאה הארבע עשרה הוא האנדרטה החשובה והמוכרת ביותר באלבלאג.

בשנת 1755 הופיעה כיפת בארוק על גג שער השוק , נוצרה מרפסת תצפית והותקן שעון. במהלך מלחמת העולם השנייה הבניין נהרס בחלקו. השער נבנה מחדש בסגנון ימי הביניים בשנות הארבעים.

האגדה המפורסמת של Piekarczyk קשורה קשר הדוק לשער. בשנת 1531, במהלך המלחמה, הפולשים הטבטונים רצו באופן חתרני לקחת את אלבלאג. העיר ניצלה על ידי פיקארצ'יק האמיץ, שהבחין באויבים המתקדמים, חתך את החבל בזמן ותמך בשבכה המונעת גישה לעיר. הוא עשה זאת עם כף לחם. מזכרת אותם אירועים הם שני הדפסים של כף אופה בחזית השער ואנדרטה הניצבת מול השער.

נכון לעכשיו, בשער השוק, מוצגת תערוכת מוזיאונים על ההיסטוריה של המתקן ומרכז מידע לתיירים. בחלקו העליון יש מרפסת תצפית עם פנורמה יפה של העיר העתיקה.

השער פתוח כל יום - בתקופת החגים גם בימי שבת וראשון - החל מ- 10.00-18.00. הכניסה חינם.

בסביבתו של המגדל יש בתי קפה ומסעדות.

     
תגובות והערות: (0)
כתוב תגובה או הערה:
יש להזין שם
יש להזין הערה