מה יש לעשות בקטוביץ?

מה יש לעשות בקטוביץ?

קטוביץ היא עיר בפולין על גדות נהרות קלודניצה וראווה, בחלקה הדרומי של פולין. היא בירת פרובינציית שלזיה מאז יצירתה ב־1999. אוכלוסיית העיר מונה כ- 297,197 תושבים ואילו המטרופולין והפרברים מונים כ־5,200,000 תושבים שטחה העירוני הוא כ־164 קמ"ר. העיר שגשגה בזכות קרבתה להרים עמוסי מחצבים (במיוחד פחם) וכתוצאה מכך גדלה והתרחבה, כאשר אנשים באו לעבוד במכרות הפחם ותעשיית הפלדה שלה. בשנים האחרונות, בעקבות רפורמות כלכליות, החל בקטוביץ מעבר מתעשייה כבדה לעסקים קטנים. עיר הייתה תחת כיבוש צבא גרמניה הנאצית בין השנים 1939–1945. רבים מתושבי המקום נרצחו במלחמת העולם השנייה, בהם יהודי המקום. בתום מלחמת העולם השנייה, ובהתאם להחלטות ועידת יאלטה, נמסרו השטחים שממזרח לקו אודר־נייסה לפולין, כולל רוב שטחה של שלזיה, ובה והעיר קטוביץ. התושבים ממוצא גרמני גורשו מהמקום ברובם, וממשלת פולין הקומוניסטית עודדה התיישבות של אזרחים פולנים בחבל. ניתן להגיע בטיסות לואו קוסט בעלות נוחה.

שדה התעופה של קטוביץ

 אטרקציה
 כתובת: Wolności 90, 42-625 Ożarowice, פולין
 שעות פתיחה: 24/7

שדה תעופה מאוד יפה קטן ונחמד. אבל, אתם יורדים, נגיד, בחורף קר וגשום. שדה התעופה ריק ממכוניות וממוניות ואז אתם מגלים כי שדה התעופה רחוק כ-40 דקות או יותר, תלוי היכן אתם צריכים במרכז העיר, מהעיר. מדובר בדרך כפרית יפה וארוכה.  לצערכם, אף אחד לא טרח לספר לכם. אתם עומדים קפואים וחושבים מה לעשות. נהג מונית לידכם שהוריד נוסע, אומר את המחיר עד העיר (כ- 200 ש"ח)  ואתם שוקלים אם להעביר את הטיול בשדה תעופה. אבל אז, אתם רואים מרחוק, את האוטובוסים של מטוסי הלואו קוסט. אתם נגשים לאוטובוס בתקווה שיש שם מקום. ויש מקום. ניצלתם. הפעם.מאז ועד היום אנחנו בודקים תמיד מרחק משדה התעופה לעיר. זוהי עיר שמרבים לנסוע בה באובר. כדאי ורצוי להתקין בנייד.
לא טסים לקטוביץ בלי לקנות כרטיס לאוטובוס מהשדה תעופה לעיר. 

המדרחוב הגדול של קטוביץ Mariacka

 רחבי העיר
 כתובת: Mariacka 1, 40-014 Katowice, פולין
 אתר: -
 שעות פתיחה: 24/7

במרכז העיר יש מדרחוב מקסים, מסועף רחובות. מלא בתי קפה שווים עם עוגה או קרואסון , מסעדות וחנויות אופנתיות במחירים מגוונים. 
בסמוך נמצא קניון גלריה Galeria Katowicka, קניון ענק ומודרני. רב קומות. כייף להסתובב בו. בטח בחורף. מספר קומות והמון חנויות מסוגים שונים ובמגוון של מחירים (שימו לב לשירותים הציבוריים גם כאן וגם בקניונים בפולין בכלל. ענקיים, תאים רבים, נקיים. תענוג). 

ממש כניסה ליד כניסה,  נמצאת  תחנת הרכבת המרכזית של העיר. ניתן לנסוע ממנה ישירות לוורשה, במגוון מחירים. בתחנת הרכבת גם יש בתי קפה הפתוחים ביום ראשון, כאשר רוב המדרחוב סגור. לא רחוק נמצא גם עוד קניון גדול Supersam שגם בו כדאי לבקר.מקום שאנחנו מאוד אוהבים לאכול ארוחת בוקר הוא Kofeina Bistro, מקום נעים וסטייליסטי עם ארוחת בוקר שווה וקינוחים טובים.לא קל למצוא מוניות בעיר. על כל מצב, שווה להגיע שיש לכם אובר בנייד

הפארק הגדול של קטוביץ

 אטרקציה
 כתובת: al. Korfantego, 40-959 Katowice, פולין
 אתר: -
 שעות פתיחה: 24/7

בסמוך לקניון  אלטוס Altus Shopping Gallery נמצא פארק גדול ומרשים, הפארק הגדול של קטוביץ Park Powstańców Śląskich w Katowicach יש שיאמרו שזה לא פארק אלה גינה גדולה. בכל מקרה, מקום מקסים ששווה לבקר.הפארק מטופח עם המון כיכרות מלאות פרחים, פסלים וספסלים  כמו כן נצבת בכיכר , הרחוקה מעט מהפארק עצמו  אנדרטה לזכר משתתפי המרד בשלזיה Silesian Insurgents' Monument 

במלחמת העולם השנייה. קטוביץ נחשבת לחלק ממחוז שלזיה. מוזאון שלזיה Silesian Museum

 מוזיאון
 כתובת: Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice, פולין
 שעות פתיחה: שני: סגור. שלישי: 10:-18:00 רביעי- ראשון: 12:00-18:00

כדאי מאוד לבקר במוזאון הממוקם באזור יפה שגם כדאי פשוט "להאבד" בסביבה. מעבר לכביש נמצא Park Bogucki פארק ענק ומקסים שכדאי לטייל בו, אין בו בתי קפה.  ליד המוזאון נמצא גן קהילתי  המראה כיצד נראתה העיר בעבר.מוזיאון שלזיה הוא מוזיאון אזורי, מוסד תרבות המופעל על ידי משרד המרשל של פרובינציית שלזיה ומשרד התרבות והמורשת הלאומית.

מחויב מורשת האזור, הדינמיקה של ההיסטוריה שלו, רב התרבותיות והתפקיד המוביל של התעשייה, תוך הכרה בהישגיו האינטלקטואליים והאמנותיים, מוזיאון שלזיה מתחייב במשימה ליצור מרחב לדיאלוג עם ההישגים העבריים והעכשוויים על מנת ללמוד עוד על שלזיה, פולין ואירופה.הם שואבים השראה ממורשת שלזיה: הישגיה האינטלקטואליים והאמנותיים והמסורת העשירה של רב תרבותיות. מיקומו של המוזיאון באזור שהיה קשור לכרייה מזכיר לנו גם את התפקיד המשמעותי של התעשייה באזור. הם הפכו את מכרה הפחם לשעבר למכרה ייחודי של תרבות, המספק אוספים עשירים ומגוונים בעומק של 14 מטר מתחת לפני השטח. במעמקי האדמה פתחנו את הגלריה לאמנות פולנית 1800-1945, 

את הגלריה לאמנות פולנית לאחר 1945, את הגלריה לאמנות הקדושה שלזיה ואת הגלריה לאמנות לא מקצועית. רגשות ועניין עצומים מעוררים התערוכה המעניינת ביותר "אור ההיסטוריה. שלזיה עילית לאורך ההיסטוריה ". אוסף ייחודי של סצנוגרפיה תיאטרלית וקולנועית מוצג על ידי מרכז הסטנוגרפיה הפולנית בתערוכה "מעבדה לחללי תיאטרון. שווה ביקור.


     
תגובות והערות: (0)
כתוב תגובה או הערה:
יש להזין שם
יש להזין הערה