5 דברים לעשות בטימישוארה

5 דברים לעשות בטימישוארה

טִימִישׁוֹאָרָה היא עיר במערב רומניה, הבירה בפועל (בעבר גם הבירה רשמית) של האזור באנאט. העיר נמצאת במחוז טימיש, על גדות נחל בגה (Bega) (החל מהמאה ה-18, תעלה). נהר ה"טימיש" אשר כונה על ידי הרומאים בשם Tibisis או Tibiscus, זורם בקרבתה. בעבר מימיו הגיעו עד לעיר עצמה. שם העיר בשפה ההונגרית משמעותו "המצודה של טימיש" וממנו נגזרו השמות בשפות האחרות. מבחינה גאוגרפית ממוקמת העיר לא רחוק מהגבול של רומניה עם סרביה ועם הונגריה, ובמרחק כמעט שווה מבוקרשט (541 ק"מ). 1884 העיר האירופית הראשונה עם רחובות מוארים בחשמל. 1899החשמלית החשמלית הראשונה ברומניה. 1938 מכונת ריתוך הרכבות והחשמלית הראשונה בעולם. 1953העיר הראשונה עם שלושה תיאטראות מדינה בשלוש שפות שונות. 1989 העיר החופשית הראשונה של רומניה. למרות היותה לא מוכרת למטייל הישראלי, הינה עיר שכדאי לבקר בה. אפשר להגיע ישירות בטיסת לואו קוסט, במחיר סביר.

קתדרלת מטרופוליטן

 אתר דתי
 כתובת: Piața Unirii 12, Timișoara, רומניה
 שעות פתיחה: לבדוק זמני פתיחה בגוגל מפס.

ממוקם בלב טימישוארה, מוקף בארמונות מרשימים, בסגנון המאה העשרים, קתדרלת המטרופוליטן וארמון התרבות. נוסד ב- 6 באוגוסט 1736, הושלם בשנת 1774 ציור המזבח הראשי : 1754 - מישל אנג'לו אונטרברגר, מנהל האקדמיה לאמנויות וינה.
שמונה המזבחות הצדדיות ( בסגנון בארוק עם כמה אלמנטים של רוקוקו) הושלמו בסביבות 1772 על ידי  יוהן נפומוק שופף ואמנים אחרים. העוגב הוא יצירתו של אומן טימישוארה לאופולד ווגנשטיין. ווגנשטיין היה בונה העוגבים המפורסם ביותר ברומניה כיום. איברים של ווגנשטיין עדיין ניתן למצוא לא רק בבנאט, אלא גם בכנסיות גדולות רבות בטרנסילבניה. השעונים במגדלים נוצרו על ידי אומן טימישוארה קידל. היבטים של ייחודיות הכיפה היא אנדרטת הבארוק החשובה ביותר בבנאט וגם האנדרטה הדתית הקתולית החשובה ביותר בבנאט. בקריפטה קבורים כמה בישופים של biscad Cioad הקתולית, כמו גם כמה ממושלי Banat, מפקדים צבאיים או קצינים בכירים. למרבה הצער, כל הסרקופגים פשוטים וצנועים, המצבות עם עיטור בארוק עשיר חסרות (כפי שניתן היה לצפות). 

מההיסטוריה של הכיפה:

1. ההיסטוריה של הכיפה קשורה גם לקרבות האחרונים עם הטורקים, למלחמה האוסטרו-טורקית האחרונה 1788-1791. הכיפה שימשה אז כמחסן צבאי, במיוחד כמחסן מלח. המלחמה החלה בין רוסיה לאימפריה העות'מאנית בין השנים 1787 ל- 1792, מה שגרם למעורבות של מעצמות אחרות. בשנת 1788 שבדיה תקפה את רוסיה ואוסטריה תקפה את האימפריה העות'מאנית, שתיהן ללא הכרזות מלחמה (אוסטריה טענה כי הציעה הצהרת מלחמה לטורקים לאחר תחילת פעולות האיבה). במציאות, היא סמכה על ניצחון מהיר של הרוסים, ואוסטריה רצתה למנוע מבעלת בריתה, רוסיה, לכבוש את הבלקן לבדה.

לאחר ההפתעה הראשונה של המתקפה האוסטרית, הצליחו הטורקים להביס את הכוחות האוסטרים (כולל גדוד משמר הגבול וואלכיה-אילירי בדרום באנאט). גם בשנת 1788 וגם בשנת 1789 נכנסו הטורקים לבאנאט (בשנת 1788 - ליד לוגוג 'ודרומית לטימישוארה).

ב- 12 באוגוסט 1789 הביסו צבאות רוסיה-אוסטריה את הטורקים בפוקשני-מרטינסטי. האוסטרים כובשים את יאסי ובוקרשט, הרוסים כובשים את מזרח מולדובה (בסרביה).

בשנת 1790 שוודיה הובסה על ידי הרוסים. צבאות רוסיה ואוסטריה יוצאים למתקפה מדרום לדנובה, בבולגריה וסרביה של ימינו. זה מעורר את תגובת פרוסיה, אנגליה והולנד, המאיימות להתערב צבאית, בים וביבשה, כדי למנוע מרוסיה ואוסטריה לכבוש את הבלקן. פרוץ המלחמות נגד צרפת הרפובליקנית פירושו שהמלחמה הרוסית-אוסטרו-טורקית, שגרמה נזק עצום, במיוחד בדרום באנאט, נותרה ללא השלכות פוליטיות מתמשכות.

רק העיר אורסובה, שהועברה על ידי ההבסבורגים לאימפריה העות'מאנית בשנת 1739 (בעקבות מלחמה אבודה, שכמו כל שלוש המלחמות הטורקיות-אוסטריות במאה ה -18 הוקמה גם על ידי ההבסבורגים) "הוחזרה" להאבסבורג!

2. במהלך המצור של שנת 1849, במלחמה בין הרפובליקה ההונגרית הצעירה למלוכה האוסטרית, פגע קליע על גג הכיפה (באותה תקופה התותח לא יכול היה לכוון במדויק), וניקב את הכספת. למרות שהכנסייה הייתה מלאה בפליטים אזרחיים, לא היו נפגעים, אירוע שנחשב אז לנס שמימי אמיתי .

3. נצפה בתוכניות הראשוניות שעל הנשק בין המגדלים היה הנשר הדו-כיווני. הוא הוסר זמן קצר לאחר הפשרה בין האוסטרים להונגרים בשנת 1867, וכבר לא היה "פוליטיקלי קורקט".

4. לכל הבניינים שנעשו מכספי הקיסר היה מוסד עצמאי בווינה: Hofbauamt - "משרד בניית בתי המשפט". לכן כל העבודות על הכיפה היו צריכות להיות מאושרות מראש על ידיה; הביא לכמות גדולה של חומר תיעודי (דוחות, החלטות, אישורים, רישומים) שנבעו מ 40 שנות העבודה, רוב החומר המעניין ביותר הזה עדיין נשמר בווינה.

5. הוא הוגש בכיפה לראשונה בשנת 1754, אם כי הבניין היה עדיין רחוק למדי מהשלב הסופי. המימון המתמשך יותר להשלמת הכיפה, שנרשם לאחר 1754, עולה בקנה אחד עם הגל הגדול של המתיישבים הגרמנים (הקולוניזציה הטרזית) שהכפיל כמעט את מספר המאמינים הקתולים בבנאט

כיכר הניצחון Piata Victoriei

 רחבי העיר
 כתובת: Piața Victoriei, Timișoara, רומניה
 שעות פתיחה: 24/7

כיכר הניצחון, כיכר ויקטורי היא כיכר ענקית. סביב הכיכר יש בתי קפה ומסעדות כמו סטארבקס, קפה סימפוניה ועוד. באחת מפינות הכיכר ישנה מזרקה נהדרת בשם Ceas Piata Victoriei הצמודה לגינה ירוקה מלבנית מטופחת וגדולה המלאה בפרחים נהדרים. ממנה נפתחת שדרה לכל אורכו של הרחוב.
בהמשך השדרה ישנה כיכר קטנה ו
במרכזה מזרקה הנקראת Fish Fountain ,מזרקת הדגים. בשנת 1957, נבנתה מזרקה מלאכותית זו שהפכה במהרה למקום המועדף על צלמים, צעירים ומבוגרים. זהו נווה מדבר של המבנים המונומנטליים מסביב.
בסמוך, עוד גינה מלבנית נהדרת אשר במרכזה מוצב  
פסל הזאבה שאנו מכירים גם מהרחוב המרכזי בקלוז נפוקה (עיר ברומניה, מרחק כ-4 שעות נסיעה) וכמובן מאיטליה. מקום עמוס בבתי קפה, מסעדות ומבנים מעניינים. שווה ביקור.


הכיכר המרכזית של טמישוארה Unirii Square

 רחבי העיר
 כתובת: Piața Unirii, Timișoara, רומניה
 שעות פתיחה: 24/7

הכיכר המרכזית של טמישוארה זהו החלק ההיסטורי של העיר, מקום שבהחלט כדאי לכם לבקר בו. הבניינים יפים ולמרבה המזל רובם משוחזרים. כמו כן, זהו אחד המקומות הטובים ביותר לצאת לאכול ארוחת ערב או לשתות. תוכלו למצוא כמעט את כל סוגי המסעדות ומקומות שתייה. מעבר לכיכר יש גם הסתעפות של רחובות שגם בהם יש תחושה של מדרחוב עם חנויות טובות בתי קפה ומסעדות.סביב הכיכר נמצאת קתדרלה מטרופולין (המקום המצולם ביותר בטמישוארה) , מוזאון לאומנות ועוד מבנים מרשימים רבים. אם אתם עם רכב, הדבר היחיד שעליכם לקחת בחשבון הוא שייתכן שתצטרכו להקדיש זמן לחיפוש מקום חניה.

בית קפה Cofetaria La Naomi

 בתי קפה
 כתובת: Calea Aradului Nr. 85A, Timișoara 300643, רומניה
 שעות פתיחה: יום שישי 7:00–21:00 יום שבת 8:00–21:00 יום ראשון 9:00–21:00 יום שני 7:00–21:00 יום שלישי 7:00–21:00 יום רביעי 7:00–21:00 יום חמישי 7:00–21:00

אם אתם כמונו, מהאנשים שפשוט הולכים כדי להכיר את העיר, אתם תפגשו בכל מיני מקומות שהם לא מוכרים לתיירים אבל מגניבים. הבית קפה הזה מבחינת תייר סטנדרטי, תקוע בשום מקום. על אם הדרך אבל זאת הזדמנות, למי שאוהבים להיאבד בעיר לטייל קצת ולהכיר את העיר יותר מקרוב. מדובר בבית קפה בו שתי קומות. מעוצב בשמחה. הכיסאות הם כמו מקרון, האווירה של עוגות משובחות. יש מבחר עוגות מרשים ומזמין והקפה טעים.שאתם חוזרים לארץ וחושבים על הבית קפה המלא מקרונים ומתחשק לכם מקרון, אז אפשר גם להכין לבד ובקלות.

קניון יוליוס Iulius Town Timișoara

 קניות
 כתובת: Piața Consiliul Europei 2, Timișoara 300627, רומניה
 שעות פתיחה: כל יום 10:00-22:00

מי שחובב רומניה כמונו מכיר את רשת הקניונים של Iulius הפרוסה בערים רבות. אפשר להשוות אותם לקניוני עזראילי, בכל עיר יש קניון, קניון איכותי גדול ומרשים. הקניון גדול, מהודר, רב קומות מלא חנויות המתאימות לכל כיס וכמובן בתי קפה ומסעדות. מסביב לקניון יש מגרש חניה עצום. מומלץ לבקר.
קניון נוסף שכדאי לבקר בו, הוא קניון עיר הקניות Shopping City Timișoara גם הוא קניון מודרני, גדול ורב קומות.
הקניון הממוקם כ-11 דקות ברגל, משוק הפשפשים של העיר הפתוח כל יום מ- 8:00-18:00. שוק גדול מלא דוכנים ומקומות לאכול ולשבת. שווה לבקר.

     
תגובות והערות: (0)
כתוב תגובה או הערה:
יש להזין שם
יש להזין הערה